Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

DOPALACZE!!!

Dopalacze (1).jpeg

 

DOPALACZE!!!

 

Drogi Rodzicu dbając o właściwy rozwój i zdrowie swojego dziecka pamiętaj o współczesnych zagrożeniach, które mogą mieć zgubny wpływ na człowieka. Jednym z takich zagrożeń są ostatnio bardzo popularne wśród młodzieży tzw. „dopalacze”. Rodzicu, ważne jest byś Ty także posiadał wiedzę na temat substancji, z którymi Twoje dziecko może mieć kontakt.

Dopalacze to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć sklepów stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”.

Jak działają? „Dopalacze”, jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Objawy używania podobnie jak w przypadku narkotyków, zależą od rodzaju substancji, przyjętej dawki, jak również od cech psychofizycznych danej osoby. Nie ma jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję – tolerowana przez organizm jednego człowieka, dla innego może być groźną w skutkach trucizną. W zależności od substancji mogą wystąpić między innymi następujące objawy: przypływ energii, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne, halucynacje wzrokowo-słuchowe, a także utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka. Powodowane przez dopalacze zmiany świadomości lub stany pobudzenia ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji, co znacząco zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, odniesienia urazu, a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może także spowodować skutki śmiertelne.

Jak wyglądają? „Dopalacze” występują w postaci białego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty), suszu grzybów. Mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru lub do palenia. Działania zaradcze rodziców w przypadku zagrożenia używaniem przez dziecko dopalaczy” są takie same, jak przy innych zagrożeniach – na przykład piciu alkoholu czy używaniu narkotyków. Największą moc chroniącą naszego dziecka ma: zaufanie, okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka (mów dziecku, że jest dla ciebie najważniejszą osobą, że zależy ci, by było zdrowe i szczęśliwe, poznaj jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego); 

Chroniąc dziecko należy: rozmawiać z nim często, poruszając trudne tematy o narkotykach, alkoholu, dojrzewaniu; uważnie słuchać; pytać o jego zdanie; wspierać; chwalić dziecko za sukcesy; poznać jego przyjaciół; jego zainteresowania, a jednocześnie wyrażać zdecydowany sprzeciw wobec używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych.

Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja- pomogą uchronić Twoje dziecko.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy:

 

  1. 800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
  2. 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  3. 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
  4. 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  5. 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Wersja XML